Touláme se

Botanická zahrada připravila zajímavou výstavu výrobků z přírodních materiálů

30. 7. 2015 Kolovrátek

Výstava Klobouky a kabelky z přírodních materiálů se v trojské botanické zahradě otevírá už 1. srpna 2015 a k vidění bude po celý měsíc. Příchozí zde najdou na 500 klobouků a kabelek z celého světa či sto let staré kočárky, reklamní cedule a také zajímavý nábytek.

Expozice doplňků z juty, konopí, kukuřičného šustí a dalších přadných rostlin, které vyrobily šikovné lidské ruce, doplní i cenné historické předměty. Těšit se můžete například na originální proutěný lázeňský nábytek vyrobený roku 1908 pro lázně Poděbrady či reklamní cedule z téhož roku, děti budou nadšené z panenek nebo z dřevěného houpacího koně, který jim slouží už dlouhých 90 let.
O víkendech je připravený i bohatý doprovodný program, který najdete na www.botanicka.cz a na výstavě se podílí několik českých muzeí a řada soukromých sběratelů a výrobců.

klobouk se slámou„Málokdo ví, z čeho jsou vyrobené doplňky přivezené z dovolené z tropických nebo subtropických oblastí. Prohlédnout si můžete třeba kolovrátek a o víkendech nebude chybět ani zpracování lnu. Tento postup práce najdete ve sto let staré kuchyni, která je jednou z částí expozice. K vidění budou také živé rostliny, ze kterých jsou kabelky a klobouky vyrobené. Výstava má ve víkendovém programu i praktickou část v podobě workshopů,“ říká kurátor akce Petr Herynek.
Na výstavě najdete i předměty, které mohou obdivovat především dámy. Právě ony se rády seznamují s módou. „Klobouky byly v historii nedílnou součástí garderoby každé ženy. Proto si mohou lidé prohlédnout pokrývky hlavy i materiály, které se k jejich zdobení používaly. Například peří bylo v dané době velmi populární. Zajímavý je také původní kufr se spodním prádlem pro nevěstu a svatební šaty, které v roce 1938 nevěsta oblékla či svetřík z papíru,“ doplňuje Herynek.

kočárek a pannaZkrátka nepřijdou ani děti, pro které jsou nejzajímavější hračky. „Podařilo se nám zajistit sto let staré kočárky, a to jak pro děti, tak pro panenky, které jsou zhruba z roku 1890. Vytvořili jsme v expozici dětský pokojíček a do něj patří co jiného než velká panna nebo menší panenky s porcelánovými hlavičkami,“ popisuje exponáty produkční výstavy Hana Kovaříková.

 

Ozdobte klobouk a vyhrajte

V rámci výstavy se 15. srpna 2015 od 14 hodin uskuteční Klobouková slavnost. „Stačí si nazdobit klobouk, nasadit jej na hlavu a přidat se k dalším kloboučníkům. Fantazii se meze nekladou, takže ten, kdo bude mít to nejhezčí a nejoriginálnější na hlavě, se bude pyšnit prvním místem v soutěži o nejlepší klobouk a získá hodnotné ceny. A pokud klobouk nemáte, přijďte se pobavit i bez něj,“ říká tisková mluvčí trojské botanické zahrady Lucie Herberová.

Workshopy

9. 8. a 16. 8. – Zdobení klobouků suchými materiály i květinami.
23. 8. a 30. 8. – Předení lnu.

zahradní nábytek Poděbrady