Touláme se

Březen bude v Botanické zahradě patřit orchidejím

9. 2. 2017 Výstava orchidejí 2017 1

Kdo by si nechtěl alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do slunného Ria? Hoďte své starosti za hlavu a od 3. do 19. března 2017 si přijďte užít harmonii barev a vůní do skleníku Fata Morgana. Botanická zahrada v Troji totiž zve na nejočekávanější výstavu tohoto roku – výstavu orchidejí.

Letošní již jedenáctý ročník výstavy orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy vás díky neotřelým aranžmá studentů České zahradnické akademie v Mělníku přenese na americký kontinent do reje brazilského karnevalu. V době konání výstavy orchidejí je otevírací doba skleníku Fata Morgana prodloužena a navštívit ho můžete od 9 do 18 hodin.

Odhalíte mnohá tajemství neobvyklých druhů z nitra deštných pralesů i z vrcholků stolových hor. Chybět nebude ani prodej žhavých novinek z široké nabídky oblíbených hybridů, které se v běžné obchodní síti koupit nedají. Rady a tipy nejen pro začínající pěstitele pak poskytnou příchozím kurátoři výstavy. Připraven je i zajímavý doprovodný program.

Výstava orchidejí Stanhopea tigrina nigroviolacea„Jako každé jaro začíná sezóna v botanické zahradě v Troji výstavou orchidejí. V letošním roce jsou akce a další dění v zahradě nasměrovány na stejnou světovou stranu, kam hleděli před staletími španělští mořeplavci, tedy do Ameriky. Návštěvníkům představíme orchideje rostoucí od Aljašky po Patagonii,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. města Prahy. Výstava v trojské botanické zahradě je nejnavštěvovanější výstavou orchidejí v České republice. Návštěvníci se letos mimo jiné dozvědí, jak se získává oblíbené koření vanilka.

Výstava orchidejí 2017Amerika má nejbohatší orchidejovou květenu světa. V Jižní a Střední Americe se vyskytuje více než 8500 druhů, často opravdové orchidejové skvosty a kuriozity. „Americké orchideje rodu Sobralia vynikají zejména svou výškou. Nejdelší změřený stonek druhu Sobralia altissima byl 13,4 m dlouhý – běžná je výška kolem 5 m. Opačným extrémem jsou orchideje s opravdu drobnými květy. Některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis a další mají květy o velikosti sotva 2 mm,“ láká na výstavu kurátorka tropických rostlin Romana Rybková.

Výstava orchidejí 2017 prodejTrojská výstava je výjimečná tím, že zde zájemci získají rady a tipy na pěstování těchto oblíbených rostlin přímo od kurátorů pečujících o širokou sbírku botanické zahrady. Pěstování orchidejí je věnován celý víkend od 4. do 5. března. O týden později budou o víkendu probíhat aranžovací workshopy. Těšit se můžete také na fotografickou výstavu ve výstavním sále venkovních expozic, která vás zavede do oblastí amerického kontinentu, jež jsou z hlediska pestrosti druhů orchidejí nejzajímavější. Chybět nebude ani přednáška Jana Ponerta o orchidejích z úpatí andských velehor v Peru.

Doprovodný program výstavy orchidejí:

4. – 5. 3. Pěstitelský víkend – od 14:00, zásobní skleník pod Fata Morganou
11. 12. 3. Aranžovací víkend – od 14:00, zásobní skleník pod Fata Morganou
9. 3. Za orchidejemi Peru – přednáška – od 17:30, výstavní sál

Zdroj: Botanická zahrada