Víte to?

Co můžete v Praze před vánoci udělat pro vlastní bezpečnost

28. 11. 2015 Z věže

Především myslete hlavou a zbytečně neriskujte! Čas adventu by měl být časem klidu, rozjímání a dobročinnosti. Doba však velí jinak. Většina z nás vyráží ve zvýšené míře za nákupy, na různé kulturní akce a vystoupení. Širší střed města je pak logicky místem, kde dochází k vyšší koncentraci osob.

Na pozadí teroristických útoků v Paříži, celkové situace v Evropě a po nedávném přidání české vlajky k vlajkám dalších zení na seznamu „koalice ďáblů“, je vhodné být opatrnými, lidově řečeno: zbytečně nešťourat do vosího hnízda či dráždit hada bosou nohou. Ozbrojené složky sice udělají pro naši bezpečnost, co mohou, ale nebude od věci, když jim v tom nebudeme bránit nebo jim to nebudeme dělat zbytečně těžším.

DSC00289V souvislosti s předvánočním obdobím připravili policisté i strážníci zvýšená bezpečnostní opatření týkající se zejména lokalit a akcí s předpokládanou zvýšenou koncentrací osob. Policisté i strážníci tak budou dohlížet nejen na vytipovaná pražská náměstí, ale i nákupní centra a prostředky MHD. Obě bezpečnostní složky budou tedy pokračovat v dosavadním trendu, kdy s ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě, navýšily počty strážců zákona v ulicích.

DSC00992Policisté a strážníci během těchto dní přijímají prostřednictvím tísňových linek zvýšený počet znepokojivých telefonátů o pohybu či chování podezřelých osob nebo výskytu podezřelých vozidel a odložených zavazadel. Jednotlivá oznámení v žádném ohledu nepodceňují, pečlivě je vyhodnocují a přijímají adekvátní bezpečnostní opatření. V této souvislosti žádají veřejnost o trpělivost a maximální spolupráci při těchto opatřeních.

„Nadcházející advent v metropoli je ve znamení mnoha společenských a kulturních akcí. Mohu občany ujistit, že policisté i strážníci přistupují ke své práci s plnou odpovědností a učiní v tomto ohledu maximum pro to, aby občany ochránili a zajistili pokud možno klidný průběh předvánočních dní,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Libor Hadrava.

DSC01046Doporučení pro občany a návštěvníky metropole

– vzhledem k velké koncentraci lidí, dbejte zvýšené opatrnosti, a to jak v případě svého zdraví, tak majetku
– pokud to není bezpodmínečně nutné, neberte na místa se zvýšenou návštěvností lidí malé děti, kočárky a zvířata
– lidé se zdravotními problémy či pohybovým omezením by měli zvážit svou účast na akcích, kde se shromažďuje velké množství lidí
– nenoste s sebou žádné zbraně ani zábavní pyrotechniku, kterou v žádném případě neodpalujte a vyvarujte se nošení objemných zavazadel
– omezte pití alkoholických nápojů
– v případě, že se dostanete do problémů, neváhejte a obraťte se na policisty a strážníky, kteří budou v ulicích a budou vždy připraveni pomoci
– v ostatních případech volejte na linku tísňového volání 158, 156 či 112

DSC00238A my dodáme ještě rady pro případ, že by někde došlo k tlačenici, která vás a vaše přátele, děti a známé od sebe oddělí:
– stanovte si dopředu místo pozdějšího setkání v rozumném odstupu od místa, kam hodláte zamířit. Když si zvolíte i místo záložní, tak se taky nic nestane. Hlavně ale, aby byla jasně a přesně dané. Určení, jako sejdeme se na Václaváku je dost špatné, lepší je už třeba „u koně“, u tramvaje. V případě metra berte v potaz, že některé stanice mají více výstupů či podchodů.
– čas opětovného setkání volte rozumně, aby se tam všichni stačili dostat. Nebývá od věci si říci, že na sebe budete čekat tam a tam třeba každou půlhodinu a podobně.
– Domluvte si postup pro případ, že se někdo rozhodne jít prostě domů, ať nehledáte někoho, kdo už nepřijde. Stačí třeba zavolání nebo SMS.
– Nebývá špatné, když malé děti mají v kapsičce (nebo i na více místech) kartičku se jménem a spojením, kam se vám dá zavolat. Často úplně postačí vizitka, na kterou dozadu napíšete máma nebo táta a hlavně to dítěti řekněte.
– pokud někde dojde k tlačenici, tak se nesnažte jít proti davu a místo opouštějte nejbližší ulicí.

DSC00995