Touláme se

Dny evropského dědictví zvou na zajímavé památky

3. 9. 2015 DSC03804

Téměř 200 obcí a více než tisícovka památek místního i světového významu jsou přihlášeny k letošnímu ročníku Dnů evropského dědictví / European Heritage Days (EHD). Ty v České republice proběhnou ve dnech od 5. do 13. září 2015.

Stranou tohoto dění nezůstává samozřejmě ani Hlavní město Praha . V metropoli mohou zájemci navštívit na 53 objektů. Jejich seznam jako dokument word najdete zde: EHD Praha 2015 a jako dokument xls pak zde: EHD Praha seznam památek .
U některých objetů je ale nutná předchozí rezervace pro očekávaný velký zájem ze strany veřejnosti, tak si raději dopředu ověřte, zda na vás ještě čeká volné místo.

Návštěvníkům EHD bude rotunda sv. Václava na Malostranském náměstí 25 exkluzivně otevřena k nahlédnutí poprvé od svého objevení.

Návštěvníkům EHD bude rotunda sv. Václava na Malostranském náměstí 25 exkluzivně otevřena k nahlédnutí poprvé od svého objevení.

Těžištěm letošních EHD v metropoli je tradičně Praha 1, která se k akci připojila již po osmnácté a vloni objekty na jejím území přivítaly na 13 tisíc návštěvníků. Detailní přehled toho, co Praha 1 nabízí, najdete na odkazu ZDE a věřte, že je z čeho vybírat. V menší míře se k EHD připojují i další městské části. Kompletní přehled toho, co nejen v Praze můžete v rámci EHD (především o tomto víkendu – 5. a 6. září 2015) navštívit, najdete i s popisy památek a dalšími informacemi na webu hlavního organizátora ZDE .

V rámci EHD se návštěvníkům otevře suterén domu v Nerudově ulici 19 s dochovaným zdivem a klenbou někdejší Strahovské brány.

Návštěvníkům se otevře i suterén domu v Nerudově ulici 19 s dochovaným zdivem a klenbou někdejší Strahovské brány.

Z historie EHD

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) se v Evropě konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy a řadí se k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům.
Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturním památky, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

ehd_plakat_2015_04_ok_1