Touláme se

Do Galerie 1 ve Štěpánské můžete vyrazit za českým poetismem 21. století

20. 7. 2015 G1 KŹ DL 002

Až do 1. srpna 2015 nabízí Galerie 1 ve Štěpánské ulici na Praze 1 výstavu obrazů Dalibora Lukáše s názvem „Karty života“. Obrazy zde prezentované volnou prostorovou instalací, vznikly jako projekt oživení prostoru kavárny či vinárny, dělením stěn i volným zavěšením v prostoru.
Je to zároveň i nový typ karetní kry, v níž se hodnoty protilehlých stran vzájemně liší a vstupují do dalších souvislostí, vedeny novými pravidly svobodné imaginace.

Dalibor Lukáš a Oldřich Lomecký při vernisíži výstavy

Dalibor Lukáš a Oldřich Lomecký při vernisíži výstavy

„Naše městská část vytváří pro Galerii 1 výstavní plán nikoliv podle nějakých komerčních hledisek a kritérií, ale podle toho, co zajímavého umělci nabízejí. Jsem velmi rád, že se ukazuje správnost takové cesty, že veřejnost tuto cestu vítá a že je zájem i ze strany tvůrců, a jsem velmi rád, že u nás můžeme přivítat Dalibora Lukáše,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se tradičně zúčastnil vernisáže výstavy.

Spojení symbolů s překvapivými detaily, lidí a neživých předmětů, historických prvků s vymoženostmi, souboje i symbiózu různých vrstev na jednom plátně, i to (a nejen to) objevíte v obrazech jednoho ze zakladatelů výtvarné skupiny Menší hra, když jen lehce popustíte uzdu své představivosti a fantazii. Divák dostává volné pole pro asociace a hry představ a název obrazu je jen jakýmsi naťuknutím a lehkým nasměrováním.

G1 KŹ DL 003 g1kžPár slov o autorovi

Dalibor Lukáš – Pražský malíř, absolvoval v roce 1968 Akademii výtvarných umění a již o rok později stál u zrodu skupiny MENŠÍ HRA, která se poprvé a naposledy prezentovala roku 1969 výstavou v Jeneweinově galerii v Kutné Hoře. Název byl myšlen jako antiteze pařížské VYSOKÉ HŘE (LE GRAND JEU), a ačkoliv se skupina brzy rozpadla emigrací části jejích členů, myšlenky vyslovené v jejím programu zůstávají stále živé – jde o návaznost na český poetismus a zásadu vstupu výtvarných děl do „velké scény“ životního prostředí. Lukáš v sedmdesátých letech formuloval program „urbografie“, připomenutý zde jen krátce příběhem jedné žižkovské fasády a doprovodnými texty. Více o autorovi a jeho osudech najdete například na odkazu ZDE .

G1 KŹ DL 001