Touláme se

Dvě totality stačily! aneb Přijďte v úterý na Národní!

12. 11. 2015 národní podloubí mikulandská deska pamětní

Že bude v úterý 17. listopadu 2015 v centru Prahy poměrně veselo dává tušit „cvrkot“ na sociálních sítích. Pochody, setkání či demonstrace se tento den plánují od Albetova až po Pražský hrad. Kdo na státní svátek do srdce metropole zamíří, bude mít z čeho vybírat.

Pravá Praha vás všechny srdečně zve na Národní třídu, kde bude v podloubí u Mikulandské živo již od časného rána. Z nabídky všech partají, hnutí, korporací a spolků, které se zde budou prezentovat, jsme zatím vybrali jednu akci, která nám přišla nejrozumnější. O dalších vás budeme průběžně informovat na našem facebooku.

DSC04106

 

V symbolický čas za pět minut dvanáct zde Občanský spolek Publicum commodum, který se věnuje především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. historického období 1938 – 1945 a 1948 až 1989, pořádá ve spolupráci s dalšími partnery tradiční vzpomínkové setkání k 76. výročí 17. listopadu 1939 a 26. výročí 17. listopadu 1989.

Akce s mottem Dvě totality stačily! začíná v již zmíněných 11:55 hod. a její účastníci položí květiny a zapálí svíčky u Památníku 17. listopadu na Národní třídě. Pak se zvolna přesunou do spodní části Václavského náměstí, kde je připraven kulturně edukativní programu k 17.listopadu 1939-1989. V jeho rámci vystoupí historik Pavel Žáček a další významní hosté a těšit se můžete i na Jaroslava Hutku, J.J.Jazzmeny, Luboše Andršta a Blues Band a další hudební formace.

DSC04031„Považujeme za nutné si dnes připomenout obě tato výročí v neztenčené intenzitě. Situace, ve které se ocitla naše křehká demokracie, není lehká. Všechny demokratické státy v Evropě jsou ohroženy současnou migrační krizí, jejíž zvládnutí je nelehký úkol pro evropské politiky i politiky jednotlivých států. Tuto obtížnou situaci zneužívají některé nezodpovědné extremistické síly k prosazování vlastních zájmů, které jsou často v rozporu se zásadami demokratického státu, jaký se snažíme po sametové revoluci v roce 1989 u nás vybudovat. V ohrožení se tak ocitá samotná demokratické podstata naší republiky, kdy role základních nástrojů demokratického řízení státu je zpochybňována demagogickými tvrzeními o jejich malé efektivitě či finanční náročnosti. Populistickými hesly odvádějí pozornost od skutečných problémů,“ píše se v prohlášení spolku Publicum commodum, který je součástí Protitotalitní platformy.

„Přijďte proto si připomenout výročí boje studentů a mladé generace za svobodu a demokracii v roce 1939 i v letech pozdějších, včetně událostí památného listopadu 1989, které vedly ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším socialistickém Československu,“ zve na setkání za organizátory Jaroslava Janderová z Publicum commodum.

DSC04033