Touláme se

Festival United Islands of Prague začíná již ve čtvrtek klubovou nocí

15. 6. 2015 United Islands UIOP_2015

Již dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu United Islands of Prague začne v metropoli již ve čtvrtek 18. června 2015 večer klubovou nocí. Hlavní hudební produkce na jednotlivých podiích pak startuje v pátek 19. června ve 14:30 hod. a končí v sobotu 20. června 2015 večer. A to milé na konec – Vstup na všechny scény je letos zcela zdarma!

Na sedmi festivalových scénách a v pražských klubech zazní přes 150 koncertů mnoha žánrů. Na programu jsou tradičně skvělé hudební objevy, hvězdné hudební formace z více než 17 zemí a výrazné české kapely. Festivalová zóna nabídne kromě muziky bohatý doprovodný program pro celou rodinu včetně kulinářských sekcí pro náročné.

Kde najdete hlavní scény

UIOP_2014Letošní ostrovy budou velmi rozmanité, hudba bude znít na sedmi open air scénách a v desítkách hudebních klubů. Festivalové návštěvníky jistě potěší, že se organizátorům podařilo umístit hlavní scénu opět do unikátního areálu Kinského zahrady. Na Střeleckém ostrově bude znovu stát pódium Český rozhlas Jazz stage a nově také Český rozhlas Wave stage. Publikum si tak zde bude moci vybrat mezi jazzem a mladou alternativní hudební scénou. Na Kampu zavítají jistě fanoušci žánru world music, který bude znít z jeviště ČT art World stage, ale i příznivci hudebních objevů scény Radio 1 stage. Urban music rozezní nově také Dětský ostrov. Na své si zde přijdou příznivci taneční hudby a hiphopu, jež bude udávat rytmus fanouškům ze scény Excelent Urban stage. Jedním z důležitých míst doprovodných akcí se stane Janáčkovo nábřeží, které promění prostor podél Vltavy na tržiště, jehož součástí bude i Open Mike. Zde vystoupí v sobotu přes dvacet performerů a možnost bude mít i každý z publika, kdo si bude chtít zkusit zazpívat svoji píseň.

Na koho se můžete těšit

UIOP_2014_2Mezi nejzajímavější zahraniční jména letošních ostrovů patří britský multiinstrumentalista East India Youth, holandská psychadelicko rocková kapela Birth of Joy nebo hudební formace Alo Wala s charismatickou chicagskou raperkou Shivani Ahluwalia. Rovněž melancholicky laděný písničkář Fismoll či trio lucemburského jazzového klavíristy Michela Reise. Z českých kapel to jsou matadoři funku Monkey Business, kteří se postarají o afternoon party; stále silněji se prosazující Mydy Rabycad, PSH Live Band, Lenka Dusilová a Baromantika nebo kapela Zrní, která vystoupí se smyčcovým kvartetem a dechovou sekcí. Dále na festivale vystoupí například hudební duo DVA, formace Monikino Kino, Tvrdý/Havelka, Mucha, Lanugo nebo Kapitán Demo.

Vzhledem k tomu, že domácí hudební scéna udělala za 25 let obrovský skok, tak jsme se rozhodli dát letos velký prostor českým a slovenským kapelám. Shodou okolností slaví tento rok 25. výročí své existence významné domácí vydavatelství Indies Records, jehož interprety jsme zařadili do programu. Slovenskou scénu reprezentují kapely vydavatelství Slnko records v čele s majiteli labelu kapelou Longital, která pokřtí na ostrovech svoje nové album za účasti Milana Caise z Tatabojs,“ vysvětluje svou vizi dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

„Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit kompaktní zónu zahrnující festivalové scény a prostor pro doprovodný program včetně rozmanité nabídky kvalitního občerstvení. Areál festivalu prakticky začíná od Mostu Legíí přes ostrovy, Janáčkovo nábřeží, Petřínskou ulici až k areálu Kinského zahrady,“ říká další z organizátorů festivalu Martin Voňka.

Festival má podporu vedení města

UIOP_201c¦î_3Festival United Islands of Prague patří již dvanáctý rok mezi významné kulturní události našeho hlavního města, a proto je jedním z jeho hlavních partnerů Magistrát hlavního města Prahy. “Festival United Islands of Prague si za dobu své dvanáctileté existence již získal své místo v kulturním dění Prahy. Pevně věřím, že i letošní ročník bude spojovat nejen pražské ostrovy, ale i všechny návštěvníky festivalu. Myslím, že je důležité ocenit prostor, který je v letošním roce dán českým a slovenským kapelám, pro které bude takováto příležitost jistě velkým impulsem do další tvorby”, říká radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Jan Wolf.

Generálním mediálním partnerem festivalu je tento rok Česká televize, která má v sobotu na Kampě vlastní scénu. “Kulturní kanál ČT art a festival United Islands of Prague spojuje především tolerance vůči nejrůznějším hudebním žánrům a také víra, že muzika povznáší, baví a spojuje nejen pražské ostrovy. Proto jsem moc rád, že jeden z festivalových ostrovů bude v sobotu na Kampě patřit i scéně ČT art World stage,” říká výkonný ředitel kanálu ČT art Tomáš Motl.

Pro zlepšení dostupnosti některých scén festivalu a přesunu mezi nimi bude v pátek 19. června 2015 (přibližně od 17.00 hodin do 23.00 hodin) a v sobotu 20. června 2015 (přibližně od 10.00 hodin do 23.00 hodin) na mostě Legií v obou směrech zřízena tramvajová zastávka Festivalová.

Pár informací a odkazů na závěr

vizual Klubova noc_2015_nahledvizual UIOP_2015_nahledUnited Islands of Prague spojují nejen pražské ostrovy, na kterých vznikne unikátní festivalový areál, který nemá v Evropě obdoby, ale hlavně návštěvníky, kteří mají jedinečnou možnost zažít nezapomenutelný víkend – všichni společně v centru Prahy. Vstup na všechny scény je letos zcela zdarma. Naplánované jsou také klubové afterparty do ranních hodin a bohatý doprovodný program. Festival tradičně předznamenává klubová noc, která začíná již ve čtvrtek 18. června večer. Festival můžete sledovat i na facebooku na odkazu ZDE .