Touláme se

Husův odkaz připomene na Staroměstské radnici zajímavý program

30. 6. 2015 Staroměstská radnice 003

Staroměstská radnice si připomene 600 let od upálení mistra Jana Husa zajímavým programem pro děti i dospělé. Již v sobotu 4. července 2015 zde proběhnou tematické prohlídky o době a díle Jana Husa. V den výročí – 6. července – bude v radničním Brožíkově sále podrobně okomentován obraz Václava Brožíka „Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém“ a rozebrán jeho odkaz. Všechny akce jsou zcela zdarma.

staroměstská radnice věž nocSobota

„Malí návštěvníci budou moci sledovat životní pouť význačného reformátora a myslitele, naučit se, co znamená kacíř nebo přijímání podobojí, a vyrobí si i vlastní kacířskou čepici. Rovněž se budou moci s mistrem osobně setkat a sledovat jeho dramatické kázání. Účast přislíbil rovněž i mistrův následovník, Jan Želivský, který vysvětlí, jakou bouři vyvolalo v českých zemích Husovo upálení,“ přibližuje sobotní program pro děti, který bude probíhat od 10 a do 15 hodin, manažer Staroměstské radnice Antonín Baloun.

Večerní prohlídka pro dospělé začne ve 20 hodin a bude věnována Husovu ideologickému i životnímu zápasu. Její součástí bude i podrobný rozbor obrazu Václava Brožíka „Mistr Jan na koncilu kostnickém“, který mistrovsky dokumentuje Husův tribunál. V podzemí Staroměstské radnice pak bude čekat tajemný „krvavý kněz“, který po smrti mistra Jana přicestoval do Prahy z kláštera v Želivu, a vtáhne posluchače do vlastních vzpomínek na dobu po mistrově smrti.

02 09Pondělí

V den samotného výročí upálení – 6. července – proběhnou od 10 do 17 hodin prohlídky Brožíkova sálu. Lidé se podrobně seznámí s Brožíkovým plátnem, jež kromě zajímavých historických faktů nabízí i unikátní optickou iluzi.

Od 15 hodin bude před radnicí u bysty Jana Želivského startovat vycházka po místech, která s Husem přímo souvisejí. Trasa vede až na Vyšehrad, kde se účastníci setkají s Janem Žižkou.

Na sobotní akce je třeba se registrovat na emailu [email protected] nebo na telefonním čísle 236 002 629 . Na pondělní prohlídku registrace nutná není.