Víte to?

Jak posviští pražská MHD o prázdninách?

25. 6. 2015 17  podolí 001

Mírně zvolní, ale nebude to žádná tragédie. Každý rok cestuje o letních prázdninách v MHD méně lidí a jízdní řády se vždy přizpůsobují nižší poptávce. Letos již není aplikován předprázdninový provoz jako v loňském roce, omezení začne až od zahájení skutečných školních prázdnin 1. července 2015.

Zároveň se oproti předchozím rokům podařilo zmírnit omezení provozu metra na lince A, kde byly zaznamenány negativní ohlasy na přílišné prodloužení intervalů především v odpolední špičce. Proto bude omezení v tomto období mírnější než v minulosti. S prázdninami také dojde k několika drobným trvalým změnám jízdních řádů.

 

jízdní řády 002Metro
V pracovní dny se intervaly metra prodlouží o 1–2 minuty.

Tramvaje
Linka 4 nebude v provozu. Na páteřních linkách 3, 9, 17 a 22 se ve špičce pracovních dnů prodlouží interval ze 4 na 5 minut, v dopoledním sedle z 5 na 6 minut. U ostatních linek se tradičně prodlouží interval ve špičkách z 8 na 10 minut a v dopoledním sedle z 10 na 12 minut. Linka 16 pojede jen v trase Lehovec – Kotlářka. Provoz tramvají ovlivní také několik velkých oprav tratí, které chystá Dopravní podnik hl. m. Prahy

Autobusy
O letních prázdninách nepojedou školní linky a školní spoje a v provozu nebudou ani linky 305, 343, 451465. Většina pražských autobusových linek přejde ve špičkách pracovních dnů na prázdninové intervaly, u velké části spojů to znamená prodloužení ranních intervalů z 6 na 7,5 minut a odpoledních intervalů ze 7,5 na 10 minut.

Vlaky
Vlakové linky v rámci PID pojedou o letních prázdninách stejně jako v ostatních měsících roku, omezení se jich nijak netýkají (jen v ojedinělých případech je zrušen školní spoj). Avšak především na linkách S1 a S9 budou jízdní řády ovlivněny pokračujícími výlukami.

Trvalé změny PID od 1. 7. 2015
Na základě vyhodnocení provozu i požadavků městských částí budou k termínu zahájení prázdninového provozu 1. 7. 2015 realizovány trvalé změny jízdních řádů vybraných autobusových linek PID. Změny se týkají především oblasti Prahy 6, kde došlo v dubnu 2015 k úpravám linek povrchové dopravy při prodloužení metra A do stanice Nemocnice Motol. Zároveň dojde k rozšíření zastávek na znamení. S tímto charakterem budou nově zastávky Nový Prosek, Prosecká.

Nejvýznamnější změny jednotlivých linek:

120      Přesunutí nástupní zastávky Na Knížecí do zastávky linky 231.
161      Jeden pár večerních víkendových spojů se prodlužuje z Nebušic do Přední Kopaniny.
168      Časové posuny většiny spojů v pracovní den z důvodu koordinace s linkou 137.
179      Nový první spoj celotýdenně z Amforové na Vypich a 1 ranní spoj v neděli z Řeporyjského náměstí prodloužen a jede již z Třebonic.
184      Nový první spoj v pracovní den ze zastávky Kukulova na Velkou Ohradu. První spoj v pracovní den z Velké Ohrady je zkrácen a jede až Vypichu (nahrazeno linkou 142).
352      První spoj v pracovní den do Jinočan ze zastávky Nárožní jede nově již ze zastávky Kukulova.
508      Zrušen poslední spoj ze Sídliště Stodůlky směr Anděl (nahrazen novým spojem linky 179 s přestupem na metro).
552      Zrušení školní linky (Náměstí Míru – Vratislavova) z důvodu minimálního využití.

mhd jizdní řády zelené 001