Aktuálně

Lanovka na Petřín si dá pravidelnou podzimní pauzu

6. 10. 2016 lanovka-na-petrin-po-rekonstrukci-002

Od pondělí 10. října do pátku 21. října 2016 bude z důvodu pravidelné revize pro cestující zcela mimo provoz lanová dráha Újezd – Petřín. Provoz bude plně obnoven v sobotu 22. října v 9 hodin ráno. Lanová dráha prochází pravidelnými kontrolami dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.

Petřínská lanovka„Revizí prochází jak celá dráha, tak vozy a vybavení, ale třeba i lávky a další místa. Kromě revize nacvičujeme také evakuaci cestujících z vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny LD Petřín. „Revize má svůj daný harmonogram, který se snažíme vměstnat do co nejkratší doby tak, aby se lidé mohli co nejdříve na Petřín opět dostat i tímto pohodlným způsobem,“ dodal. Během revize a kontroly se doplňují maziva a trať se připravuje na zimní provoz. Letos dojde také k updatu řídicího systému. Inspekce trati zahrnuje vedle kontroly rozchodu kolejí a dilatací i geodetické měření.

lanovka-ropid-fb-002V rámci odstávky se dále provede například: kontrola a vyčištění navíjecí komory, kontrola a údržba dotykových sběračů na vozech a v koncových stanicích, vjezdových vrat stanic, osvětlení tratě a stanic, magnetických snímačů na trati, výměna traťových kladek, vyčištění odvodnění, sanace tratě, oprava objektů stanic lanové dráhy – nátěry, údržba budov, pravidelná kontrola zabezpečovací techniky, servis automatického mazacího systému vozů a pohonu LD a v neposlední řadě úklid tratě, stanic a vozů.

Lanová dráha Újezd – Petřín slouží veřejnosti od 25. července 1891, avšak od roku 1916 měla 16letou přestávku. Následně sloužila 30 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a dolů od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD.

Každoročně přepraví 1,9 mil. cestujících, směrem nahoru 1,2 mil. lidí, směrem dolů pak 700 tisíc. Vytíženější je během letní sezóny (duben až říjen), kdy v průměru měsíčně přepraví 200 tisíc cestujících. V zimní sezóně to je v průměru 110 tisíc cestujících měsíčně, také proto má během tohoto období lanovka oproti letní sezóně interval o pět minut prodloužený a jezdí co čtvrt hodinu.

Zdroj: DPP

Petřínská lanovka

Petřínská lanovka