Touláme se

Matějská pomalu klepe na dveře, odstartuje poslední únorovou sobotu

7. 2. 2017 DSC04738

Za necelé tři týdny, přesněji v sobotu 25. února 2017 v 10 hodin se již po 54. v novodobé historii otevřou brány holešovického Výstaviště v Praze 7 a legendární Matějská pouť přivítá své první letošní návštěvníky. Zlí jazykové tvrdí, že by to kvůli představám magistrátu o budoucí podobě Výstaviště mohlo být i naposledy, takže neváhejte!

Ale dost bylo strašení. Raději se budeme věnovat tomu, na co se můžeme těšit. Zcela jistě to je vstup zdarma ve všední dny. Dále to bude okolo 115 atrakcí, díky kterým si přijdou na své malí i velcí a celé rodiny. První den pouti na vás čeká od 18 hodin i slavnostní ohňostroj na Křižíkově fontáně. Organizátorem pouti, která slaví své historické 422. jubileum je tradičně společnost Kočka s.r.o. Atrakce budou veřejnosti k dispozici až do 17. dubna 2017.

DSC04781Na dětské i dospělé návštěvníky čeká na 115 různých atrakcí z Čech, Holandska i dalších států Evropy. Těm nejmenším (do 10 let) je určeno okolo 30 z nich. Jde jsou například o autíčka, řetízkové, hydraulické i podlahové kolotoče, Buggy auta, malé tanky, nafukovací skákadla či vláčky. Starší a odvážnější návštěvníci se určitě rádi pobaví, vyzkoušejí svou odvahu a přijdou načerpat dávku adrenalinu na velkých moderních technických zařízeních, která budou opět instalována v holandském lunaparku i na české atrakci Katapult. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční atrakce jako je staročeská Lochneska, střelnice či horská dráha a obří kolo. Detailní informace vám přineseme těsně před poutí.

DSC04743Spolupráce s holandským partnerem, který na Matějské pouti participuje již 23. rokem, přinese opět nové a „výživnější“ atrakce. Namátkou lze zmínit z novinek atrakci EXTREEM, atrakci BUNGEE /Katapult/, GHOST RIDER /Break Dance/ či další tradiční BOOSTER, hydrauliku JUMBO a strašidelný zámek THRILLER. Chybět nebudou známé SNOW JET, CAROUSSEL /50m vysoký řetízkový kolotoč/, SOUND MACHINE, horská dráha MOUSE, SIMULÁTOR a další desítky atrakcí včetně rozmanitých her zručnosti.

Po ukončení Matějské pouti bude návštěvníkům parku po celý zbytek sezóny k dispozici cca 22 atrakcí. Provozní doba lunaparku zůstává stejná jako v době konání Matějské pouti. Také letos proběhne na pouti Den pro zdravotně postižené děti. Termín stanoven na pondělí 20. března 2017 a podrobnosti přineseme v samostatném článku.

DSC04675Vyrazte na Matějskou s celou rodinou

K Matějské pouti patří neodmyslitelně i další doprovodné aktivity. Každou sobotu a neděli (v průběhu konání pouti) je na Křižíkově fontáně v době od 13 do 17 hodin připraveno pro nejmenší návštěvníky zábavné vystoupení klaunů ze skupiny MEDŮZA. Děti se budou jistě radovat z veselých klaunů a dalších pohádkových bytostí či průvodu masek.

V celém areálu bude rozmístěn stánkový prodej s různým sortimentem zboží. Nebudou chybět hračky, kanadské žertíky, bižuterie, textil či ražení pamětních mincí s různou tématikou, které si mohou návštěvníci vyrobit sami. Ani milovníci jídla nepřijdou zkrátka. Pro ně budou k dispozici stánky s nejrůznějším občerstvením od orientálních cukrovinek, suchých plodů až po pravá pouťová perníková srdce. K dispozici bude též řada restaurací /Pražan, Na Střídačce, občerstvení U Marolda a pět občerstvení CHECK POINT/.

DSC04778A jaká je provozní doba pouti?
Úterý až pátek:
13 – 21 hodin
Sobota a neděle: 10 – 22 hodin
Svátky, školní prázdniny a Velikonoce:10 – 22 hod.

Vstupné: 30,- Kč plné vstupné v sobotu a neděli, úterý až pátek vstup ZDARMA, děti do 120 cm a osoby s průkazem ZTP/P + doprovod – taktéž vstup zdarma!

A na závěr malé okénko do historie

Tradice konání Matějské pouti je v Národní knihovně archivována od roku 1595, dalo by se tedy říci, že v roce 2017 je jí již úctyhodných 422 let! Slavnou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze, oslavou svátku sv. Matěje 24. února. Matějská pouť je rovněž první velkou jarní poutí v celé Evropě.

Původní poutě byly situovány do okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, ale prostranství bylo malé a tak se stánky a kolotoče zvolna posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí (tzv. Kulaťák) do míst, kde jsou dnes Vysoké školy a pak ještě dál, až k nynější stanici metra Hradčanská. Po výstavbě areálu vysokých škol Matějská pouť na Kulaťáku skončila. V roce 1960 se konala v různých lokalitách Prahy. V roce 1963 se pouť přesunula ke Stromovce do areálu Výstaviště Praha Holešovice.

DSC04771Matějská 2017