Lampárna

Plán akcí v Botanické zahradě je nabitý až do konce května

12. 2. 2017 1_IMG_1928_2

Na redakci se obrátilo několik čtenářů s dotazem, zda již není znám plán výstavních a dalších akcí na jaro 2017 v pražské Botanické zahradě. Jak nám sdělila referentka zahrady pro vnější vztahy a média Klára Hrdá, tak se mají návštěvníci opravdu na co těšit.

Některé dále uvedené akce ještě dobíhají, ale připravena je řada dalších, které jistě osloví široké spektrum zájemců o návštěvu zahrady. Kromě delších výstav v zahradě probíhá i přednáškový cyklus, který je také zajímavý. Jen před samotnou návštěvo si raději ověřte, zda náhodou nedošlo k nějaké změně.

A kromě plánovaných akcí jistě za návštěvu stojí i samotný areál zahrady, který je v každém ročním období sám o sobě krásným zážitkem. A nesmíme zapomenout ani na Vinici sv. Kláry, kde můžete při dobrém vínku (a počasí) i obdivovat netradiční výhledy na Prahu. Jediná akce, kterou v následujícím přehledu nenajdete, je výstava orchidejí, (3.3 – 19.3.), na kterou zveme v samostatném článku na odkazu ZDE .

VEČERNÍ PROVÁZENÍ (c) Pavel FlorianA co se tedy chystá?

Džungle, která nespí – 6. 1. – 18. 3. – skleník Fata Morgana – Navštivte setmělý tropický deštný prales. Komentované prohlídky skleníku Fata Morgana za tmy je nutné rezervovat předem na www.botanicka.cz .

Pták roku 1992 – 2016 – 21. 1. – 26. 2. – výstavní sál, Ornamentální zahrada – Již od roku 1992 vyhlašuje Česká společnost ornitologická každoročně akci Pták roku. Stává se jím vždy druh, kterému hrozí ze strany člověka určité nebezpečí. Ve výstavním sále se seznámíte s hlasovými projevy těchto vybraných ptačích druhů a dozvíte se zajímavosti z jejich života. Ukázky možností krmení ptáků i širokou škálu ptačích budek najdete v Ornamentální zahradě. Ve skleníku Fata Morgana si ve výstavním prostoru pod terasou můžete prohlédnout výstavu kreseb jihoamerického ptactva výtvarníka Jana Dungela.

Charaxes cf. lastiLehkost motýlích křídel – 4. 4. – 8. 5. – skleník Fata Morgana- Motýli jsou asi nejobdivovanější skupinou hmyzu. Jejich krása, ladný let a křehkost fascinují člověka od nepaměti. Není tedy divu, že se výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana těší pravidelně vysokému zájmu ze strany návštěvníků. Letos ji pro vás připravujeme již po patnácté. I tentokrát k nám dorazí zásilky kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou (Velká Británie). Během procházky skleníkem budete moci sledovat motýly v letu, odpočívající na rostlinách či na speciálních krmítkách a s trochou štěstí se stanete svědky líhnutí těchto krasavců. Na doprovodných panelech se pak dozvíte mnoho zajímavostí ze života tohoto hmyzu a seznámíte se s druhy, které budou ve skleníku k vidění. Výstavu
bude možné navštívit denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00.

1. máj - lásky čas (2)Hmatová výstava – Motýli – 15. 4. – 30. 4. – Výstavní sál – Letos pro vás pořádá zahrada již dvacátý první ročník hmatové výstavy, tentokrát věnované křehkým motýlům. Expozici je možné prohlížet doslova všemi smysly. Život a jedinečnost tohoto hmyzu přiblíží jak vidoucím lidem, tak návštěvníkům s poruchou zraku. Doplní ji zvukový průvodce, díky kterému se prohlídka změní v jedinečný zážitek. Výstava bude pro vás otevřena denně od 9:00 do 18:00 ve výstavním sále v areálu venkovních expozic.

Burza afrických fialek – 22. 4. – Areál západ – Milovníky afrických fialek zve zahrada i letos na oblíbenou burzu těchto oblíbených pokojových rostlin. Přijďte obohatit svou sbírku a seznámit se s novinkami. Akce se koná 22. dubna   odpoledních hodinách v chodbě zásobních skleníků pod administrativní budovou botanické zahrady.

Hypertufy v zahradě – 6. 5. – 21. 5. – Venkovní expozice Inspirujte se netradičními hypertufovými nádobami, kterými můžete ozdobit svou zahradu na autorské výstavě Petra Horáčka. (Pozn.: Hypertufa je směs perlitu, rašeliny, cementu a vody. Výrobky z ní imitují svým vzhledem kámen.)

vernisáž výstavy bonsají (4)Bonsaje – 19. 5.28. 5. – Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál – I letos je v plánu oblíbená výstava bonsají, které jsou vystaveny netradičně pod širým nebem na pozadí kvetoucí Japonské zahrady. K vidění budou desítky bonsají nejen ze sbírek zahrady, ale i od dalších významných českých i zahraničních pěstitelů. Výstavu doprovodí bohatý program s ukázkou japonských tradic.

Muškátová burza a prodej přebytků z botanické zahrady – 26. 5.28. 5. – Venkovní expozice Vřele doporučujeme i návštěvu muškátové burzy. Pelargonie jsou jedněmi z nejoblíbenějších balkonových rostlin u nás, proto vám zahrada nabídne ty nejzajímavější druhy. Muškátovou burzu bude doprovázet prodej přebytků rostlin ze sbírek botanické zahrady.

Přednáškový cyklus
Ornamentální zahrada – výstavní sál, vždy ve čtvrtek od 17:30, vstupné 50 Kč

16. 2. Klapka Michal – O přírodě a zahradách v západní Kanadě
23. 2. Chvosta Eduard – Nejen o dřevinách hor a pouští severozápadu USA
2. 3. Skružná Jarmila, Novozámská Eva – Klášterní zahrady: Cesta na sever – Norsko aneb Putování za vůní yzopu
9. 3. Ponert Jan – Za orchidejemi Peru
16. 3. Tlustý Jaroslav – Sander’s Hunters (cyklus Neznámé osudy – neznámé zahrady)
23. 3. Skružná Jarmila, Foltýn Dušan – Klášterní zahrady: Cesta na sever – překvapivě, Island!
30. 3. Škrabáková Ludmila – Zdraví z pralesa

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdou zájemci na www.botanicka.cz .

Zdroj: Botanická zahrada

IMG_8433