Aktuálně

Přijďte poznat kouzlo Vánoc a vánoční hudby do Muzea Karlova mostu

29. 11. 2019 betlem_prazske benatky (1)

Stejně jako vánoční hudba, patří i návštěva výstavy betlémů v Muzeu Karlova mostu neodmyslitelně k Vánocům. Tradiční výstava betlémů doplněná o expozici věnovanou historii vánoční hudby bude pro veřejnost otevřena od 1. prosince 2019 od 14.00 hod. a potrvá až do 2. února 2020, tedy do svátku Hromnic.

betlem_prazske benatky (4)Poodhalte historii vánoční hudby díky dobové ikonografii a hudebním nástrojům. Představen bude i jeden z nejstarších středověkých nástrojů – tzv. šalmaj  a muzeum rozezní středověká vánoční hudba. Kdy vznikla nejstarší specificky vánoční hudba? Co vánoční hudba vyjadřovala a čemu vánoční písně, koledy sloužily? Jaké koledy patří mezi vůbec nejstarší a co jsou to tzv. pastorely? Z jaké doby pochází nejstarší záznamy o české vánoční hudbě? Jak náboženské písně zlidověly do podob koled? To a mnohé více se návštěvníci dozvědí na výstavě v Muzeu Karlova mostu.

Muzeum tradičně představí své unikátní betlémy, například Slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí.

„Letošní výstava Muzea Karlova mostu vznikla ve spolupráci s hudebním skladatelem doc. Lukášem Matouškem a sestává i z předmětů zapůjčených Muzeem Vysočiny Třebíč, které tvoří například stavěcí a skříňové betlémy převážně z 19. – 20. století nebo tabla Muzejního spolku Třebíč z r. 1943 s ukázkou prací třebíčských betlémářů,“ dodává kurátor výstavy Michal Cihla.

Ředitel společnosti Pražské Benátky Zdeněk Bergman připravil dárek pro rodiny, které navštíví výstavu během všedních dní, v podobě zvýhodněné rodinné vstupenky na plavbu Pražskými Benátkami (2 dospělí + 2 děti) za 790 Kč. Užijte si 45 minutovou plavbu na vytápěných lodích typu Vodouch s audio-výkladem a drobným občerstvením – perníkem a například svařeným vínem nebo čajem. Lodě vyplouvají každý den od 10:30 do 17:00 hod. ze skrytého podzemního přístaviště Judita pod Karlovým mostem, které má samo o sobě nezaměnitelnou atmosféru.

Zvýhodněnou rodinnou vstupenku je možno uplatnit od pondělí do pátku 2. 12. – 23. 12. 2019 a 3. – 31. 1. 2020. Otevírací dobu Muzea Karlova mostu a vyhlídkových plaveb naleznete na www.muzeumkarlovamostu.cz  a na www.prazskebenatky.cz .

Zdroj: TZ a foto od Pražské Benátky s. r. o.
Plakátek ke stažení: TZ Historie vánoční hudby a tradiční výstava betlémů .

betlem_prazske benatky (22)