Víte to?

S nákupem tramvajenky nečekejte na poslední chvíli, vyhnete se stresu i frontám

3. 12. 2016 Přepážky na centrálním dispečinku, Na bojišti

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) by touto cestou rád připomněl cestujícím včasný nákup jízdného na rok 2017. Mohou se tak vyhnout frontám na prodejních místech, které se pravidelně objevují na závěr roku. V prosinci a lednu totiž přestává platit roční kupon více než 66 tisícům cestujících.

V evidenci DPP je takřka 22 tisíc kuponů končících k 31. 12. 2016 a počet končících k 31. 1. 2017 jen o málo přesahuje 44 tisíc. Dalšího maxima pak počet těchto kuponů dosahuje v červenci, kdy končí platnost necelým 12 tisícům kuponů. Tento fakt je dán právě slevou ročního jízdného v roce 2015.

„Ačkoli v polovině loňského roku došlo ke zlevnění ročních předplatních kuponů a díky jejich klouzavé platnosti si mohou zájemci nový kupon pořídit takřka kdykoli, drtivá většina zákazníků si je kupuje právě v prosinci a v lednu“, uvedl vedoucí oddělení Komunikace a tiskový mluvčí DPP Jiří Štábl.

„My Češi máme ve zvyku nechávat věci na poslední chvíli, ale to se většinou nevyplácí. Potom totiž ztrácíme čas ve frontách, nebo prošvihneme třeba prodloužit platnost karty, což se stalo nedávno i mně a musel jsem zaplatit pokutu,“ řekl s úsměvem náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

opencard-003Nové časové jízdenky jsou snadno dostupné jak v Infocentrech a předprodejních místech DPP, tak na e-shopu dopravce.  Roční jízdné si tak mohou cestující zakoupit i z pohodlí svého domova, a to na webové stránce http://eshop.dpp.cz/eshop/. Díky tomu se mohou vyhnout případným frontám úplně. V případě nákupu jízdného prostřednictvím e-shopu stačí poté kupon nahrát na čipovou kartu pomocí validátorů, které jsou umístěny ve všech stanicích metra. Informace o prodejních místech jízdních dokladů naleznete na stránkách Dopravního podniku ZDE .

„Zároveň bychom rádi cestující pražskou hromadnou dopravou upozornili, že ve zmíněných měsících končí platnost přibližně 165 a půl tisícům čipových karet. Proto doporučujeme, aby si každý zkontroloval platnost své karty ve validátoru, případně si ji nechal vyměnit za novou a předešel tak nepříjemným situacím při přepravní kontrole“, dodává vedoucí odboru Jízdní doklady a odbavovací systém DPP Vladimír Pospíšil.

Opencard 007V případě končící platnosti čipové karty na přelomu roku, si lze usnadnit a zlevnit její výměnu za novou v předstihu na webu www.litacka.cz . Proces objednání zabere jen pár minut a nová karta přijde poštou. Není třeba tak v čase vánočních nákupů absolvovat pochůzku navíc. Je ovšem nutné počítat s tím, že Lítačka dorazí v průměru za 14 dní, proto se nevyplatí webovou objednávku odkládat na poslední chvíli. „Pro výměnu těsně před koncem platnosti karty, či po její expiraci, rozhodně doporučujeme expresní vydání nové karty, kterou lze získat na počkání v některé z našich poboček,“ uvádí tisková mluvčí společnosti Operátor ICT, a.s. Katarína Landlová.

Zdroj: DPP