Touláme se

Skleníkem Fata Morgana v botanické zahradě opět poletují stovky motýlů

4. 4. 2017 BZ motýli zahájení výstava 002

Slavnostní vernisáží odstartovala 4. dubna 2017 již patnáctá výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. Kmotrů měl letošní ročník hned několik. Staly se jimi známé maminky s dětmi: herečka Vendula Křížová se synem Ferdinandem, zpěvačka Leona Machálková se synem Arturem a Jakub s maminkou Vendulou Pizingerovou, prezidentkou a zakladatelkou nadačního fondu Kapka naděje.

Poletující křehcí krasavci jsou lákadlem nejen pro děti, i dospělí podlehnou jejich nevšední kráse a vzdušným rejům. Navštívit je můžete v Botanické zahradě hl. m. Prahy až do 28. května 2017, denně od 9 do 18 hodin, kromě pondělků 10. a 24. dubna a 15. a 22. května, kdy bude skleník uzavřen.

BZ motýli zahájení výstava 001„Výstava tropických motýlů patří k těm nejoblíbenějším, které Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá, proto jsme se ji v letošním roce rozhodli prodloužit až do 28. května. Návštěvníci tak budou mít více času na to přijít se na poletující motýly podívat. Druhové zastoupení se bude v průběhu výstavy mírně měnit, díky tomu bude každý den jedinečným zážitkem,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava v trojské botanické zahradě představí více než 50 druhů motýlů, kteří se budou postupně líhnout ze 6500 kukel dovezených z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Zhruba se dá říci, že každý den vylétne do prostorů skleníku stovka „nových“ krasavců pro vaše potěšení.

Letošní rok trojská botanická zahrada věnovala americkému kontinentu. Díky tomu návštěvníci tentokrát uvidí motýly zejména z této části světa. „Letos poprvé se nám podařilo získat kukly původem ze San Salvadoru. Chybět nebudou ani zajímavé druhy z ostatních tropických částí světa,“ uvádí Eva Smržová, kurátorka výstavy.

BZ motýli zahájení výstava 003Pozornost na výstavě nepřitahují pouze dospělí motýli, svou různorodostí a neobvyklými tvary zaujmou i samotné kukly. V tomto stádiu svého vývoje jsou motýli nejzranitelnější,
proto se u nich objevují různé mimikry a kamufláže, které brání jejich odhalení predátorem. Kukly díky tomu často připomínají suché listy, větvičky či nezralé plody. „K nejkrásnějším kuklám patří letos poprvé vystavovaného asijského druhu Euploea camarelzeman, které svou zlatavou barvou a leskem připomínají vánoční ozdoby,“ upřesňuje Eva Smržová a dodává:Nicméně i toto zbarvení na pozadí tropického lesa zaniká a kukla je téměř neviditelná.“

Z informačních panelů se letos dozvíte nově i to, jaké legendy se k motýlům váží, co motýl symbolizoval pro Aztéky a jaké příběhy s nimi spojují Japonci. Chybět nebude doprovodný prodej rostlin, který zajistí firma Pokojovky.cz. Během víkendů je pro děti připraveno tvoření z barevného písku a chybět nebude ani oblíbená čajovna U Cesty.  

BZ motýli zahájení výstava 017Motýli jsou symbolem svobody, krásy, proměny, ale někdy také lehkovážnosti a povrchnosti. Jsou zdrojem inspirace mnoha umělců, objevují se v písních, knihách, filmech i na obrazech. Často se jimi inspirují i módní návrháři. Například světoznámý tvůrce Haute Couture Jean-Paul Gaultier v roce 2014 navrhl kolekci inspirovanou křídly rodu Morpho. Druh Morpho peleides patří ke stálicím trojské výstavy a letos se stal i její tváří. Nechte se i vy okouzlit a inspirovat křehkou krásou ve skleníku Fata Morgana.

Věděli jste, že…?

Greta oto z čeledi babočkovitých má téměř průhledná křídla a díky tomu se mu přezdívá „skleněný motýl“. Průhlednost křídel je součástí jeho ochranného zbarvení. Zároveň tento motýl využívá jedů získaných z rostlin pojídaných jeho housenkou, aby se sám stal jedovatým. Z rostlinných látek si zároveň umí vytvořit feromon, jakýsi motýlí parfém, díky kterému k sobě  láká samičky.

Někdy si ale motýl na vás sedne i sám od sebe...

Někdy si ale motýl na vás sedne i sám od sebe…

Botanická zahrada nicméně prosí návštěvníky výstavy, aby na motýly nesahali, mají totiž na křídlech mikroskopické šupinky, které se jim dotykem setřou. Motýl bez nich nedokáže létat a následně předčasně umírá. Buďte tedy ohleduplní k vystaveným živým tvorům, za což vám budou organizátoři vděční.

Tip pro rodiče s dětmi…
Poletující motýli rozzáří
oči vašich dětí, zvláště když si přiletí sednout na květinu v jejich blízkosti. Odneste si z výstavy krásnou vzpomínku a památku v podobě jedinečných fotografií vašich ratolestí s exotickými motýlími krasavci. Rodinám s těmi nejmenšími doporučuje zahrada k návštěvě výstavy slunné všední dny okolo poledne a později, kdy je ve skleníku méně návštěvníků a budou si tak moci výstavu naplno užít a projet si skleník třeba i s kočárkem. Drobný hlad či žízeň zaženete díky automatu s občerstvením ve vstupní hale a ve stánku pod skleníkem. K dispozici je vám i přebalovací pult.

Tip pro zamilované…
Lákáte svou milou
na sbírku motýlů? Vezměte ji raději na výpravu do tropického lesa plného živých exotických motýlů. Fotografie s křehkými krasavci vám budou hezkou vzpomínkou na společné chvíle. Romantickou procházku můžete zakončit se sklenkou vína na terase vinotéky sv. Klára, odkud je překrásný výhled  na Prahu.

BZ motýli zahájení výstava 004Tip pro každého…
Toužili jste jako děti
běhat loukami se síťkou za nedostižnými motýly? Na naší výstavě za vámi tito křehcí tvorové přiletí sami. Motýli ve skleníku Fata Morgana volně létají a často si i sedají poblíž procházejících návštěvníků. Zážitek z tohoto blízkého setkání potěší nejen děti, ale i dospělé.
Hledáte nevšední dárek pro maminky či babičky, nebo chcete jen tak potěšit své blízké? Vezměte je na výstavu exotických motýlů do trojské botanické zahrady a objevte kouzlo těchto živočichů. Po prohlídce skleníku Fata Morgana se vydejte do Venkovních expozic, které se pomalu probouzejí do jara. Občerstvit se můžete u stánku v Ornamentální zahradě, v nově otevřeném rostlinném bistru Botanická na talíři, nebo ve vinotéce sv. Klára.

Jak má botanická zahrada otevřeno:

Skleník Fata Morgana: ÚT-NE, STÁTNÍ SVÁTKY od 9:00 do 18:00
Venkovní expozice zahrady: PO-NE od 9:00 do 18:00
Vinotéka sv. Kláry: PO-PÁ od 13:00 do19:00, SO-NE, svátky od 11:00 do 19:00

BZ motýli zahájení výstava 009BZ motýli zahájení výstava 005 BZ motýli zahájení výstava 008 BZ motýli zahájení výstava 011 BZ motýli zahájení výstava 012 BZ motýli zahájení výstava 013 BZ motýli zahájení výstava 014