Touláme se

Sobotní letecký den ve Kbelích bude velkolepý

8. 6. 2015 letecký den Airshow Praha Kbely 001

Ve dnech 11. až 13. června 2015 se na letišti v Praze-Kbelích uskuteční mezinárodní letecká výstava European Festival of Aviation Prague 2015, kterou v sobotu 13. června 2015 zakončí letecký den nazvaný Airshow Praha Kbely.

Vstupné na Airshow Praha Kbely činí 200 Kč na osobu. Děti do 150 cm výšky a osoby s průkazem ZTP mají vstup na akci zdarma. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji přes portály Ticket Art nebo Ticketpro do 12. června 2015. Prodej vstupenek na místě, tedy v sobotu, je pouze v hotovosti. Novinky o leteckém dnu můžete sledovat i na facebooku.

„Současný první ročník výstavy navazuje na předcházející úspěšné roky, kdy se akce pořádala na letišti v Hradci Králové a vždy přilákala mnoho vystavovatelů i návštěvníků nejen z České republiky, ale i z celé Evropy. Právě narůstající počet zájemců o tuto událost nás přivedl k rozhodnutí přestěhovat celou akci do Prahy,“ říká předseda představenstva DSA a.s. Tomáš Suchánek.

Spitfire a proudový MiG-15UTI

letecký den Airshow Praha Kbely 004 letecký den Airshow Praha Kbely 005V programu Airshow Praha Kbely se vedle řady vystavovatelů představí také historické letouny a špičkoví letečtí akrobaté. Při tvorbě programu s podtitulem Legendy nad Prahou chtějí organizátoři akce divákům ukázat alespoň některé typy letadel, které v minulosti létaly z kbelského letiště. Ve tříhodinovém programu se divákům představí takové legendy, jako jsou slavné druhoválečné stíhací letouny Spitfire a Mustang. Na pražském nebi se po více jak třech desítkách let opět objeví legendární proudový MiG-15UTI. Jedná se o letoun vyrobený před šedesáti léty v Aeru Vodochody a na sklonku loňského roku se ho podařilo partě nadšenců opět zprovoznit. Na Airshow Praha Kbely se bude jednat o první veřejné vystoupení mimo mateřské letiště. „Kbelský letecký den nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost, protože taková kumulace historických letadel na pražském nebi doposud nebyla k vidění,“ dodává k programu letový ředitel Airshow Praha Kbely Petr Schwarz.

Nebudou chybět ani letečtí akrobaté

letecký den Airshow Praha Kbely 007 letecký den Airshow Praha Kbely 008Součástí programu dobrého leteckého dne je ukázka letecké akrobacie a na Airshow Praha Kbely jich bude hned několik. Diváci jistě ocení dech beroucí podívanou v podání účastníka Red Bull Air Race Martina Šonky. Ve stejné světové soutěži, ale v kategorii Challenger, závodí Petr Kopfstein, který se před diváky na Airshow Praha Kbely představí v soutěžním akrobatickém speciálu Extra 330SC, s nímž se pravidelně účastní řady vrcholných soutěží v letecké akrobacii.
Poněkud jiné podání akrobacie představí Roman Kramaříkna obratném dvouplošníku Christen Eagle II a Miroslav Červenka na historickém dvouplošníku Bücker.
Dále se na Airshow Praha představí letadla z flotily Historické letky Republiky československé, konkrétně skupina letounů Zlín Trenér spolu s Aerem 145 a po několikaleté pauze se nad Prahou objeví Avia BH 5.

Rej vrtulníků

letecký den Airshow Praha Kbely 002letecký den Airshow Praha Kbely 003Hlavním pořadatelem Airshow Praha Kbely je společnost DSA a.s., která je největším civilním provozovatelem vrtulníků v České republice a pochopitelně ani vrtulníky nebudou v programu chybět. Diváci budou moci obdivovat obratnost vrtulníku EC135, který je nejrozšířenějším typem používaným v České republice na stanovištích Letecké záchranné služby. Při práci s podvěsy nejrůznějšího druhu a hašení se představí výkonný jednomotorový typ AS350 B3 a nebude chybět ani ideální turbohřídelový cvičný typ Enstrom 480B. „V programu budou zastoupeny ještě další typy vrtulníků, od těch nejlehčích až po bitevní vrtulník Cobra,“ upřesňuje Daniel Tuček ze společnosti DSA a.s.

kbely letecká show 11 13 06Výtěžek pomůže potřebným

Program Airshow Praha Kbely se uskuteční díky sponzorství PPF banka a.s., Řízení letového provozu České republiky, státní podnik a Metropolitní univerzity Praha, o.p.s. a řady dalších. Výtěžek ze vstupného bude převeden do nově zřízeného Vojenského fondu solidarity. Jeho cílem je pomáhat vojákům z povolání, jejich rodinám nebo pozůstalým, kteří se ocitli v tísni, ať už ze zdravotních či sociálních důvodů nebo dopadem životních katastrof, a to v situacích, které jsou jen obtížně a efektivně řešitelné standardními prostředky a postupy. Část výtěžku bude dále věnována Městské části Praha 19 – Kbely pro potřeby školství, na dostavbu základní školy.