Touláme se

V botanické zahradě startuje o víkendu výstava Dýňový podzim

23. 9. 2016 dynovy-podzim-001

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně. Těšit se na ně mohou pěstitelé, gurmáni i tvořivé duše včetně dětí. Ať už tyhle žluté, zelené a oranžové plody nejraději opečováváte na záhonu, milujete na talíři, nebo v nich vidíte příležitost k výtvarnému tvoření, nezapomeňte si do diářů zapsat akce v  Botanické zahradě hl. města Prahy.

Na návštěvníky totiž letos čeká výstava dýní, víkend s dýňovými hrátkami a také bohatý halloweenský program zejména pro děti a rodiče. Výstava Dýňový podzim startuje již v sobotu 24. září a potrvá až do neděle 23. října 2016. Návštěvní doba výstavy je v září od 9 do 20 hodin a v říjnu pak od 9 do 17 hodin.

dynovy-podzim-003Zatímco ještě před pár lety nebyly dýně právě oblíbenou plodinou a lidé si pod tímto slovem představili pouze velký, oranžový, neskladný a také nepříliš chutný plod, dnes si mohou milovníci dobrého jídla, fanoušci originálních dekorací i zapálení zahrádkáři užívat desítky odrůd různých tvarů, barev a velikostí.

„Dýně patří stejně jako třeba melouny nebo okurky do čeledi tykvovitých a pocházejí původně z Latinské Ameriky.  Dnes za nimi ale naštěstí nikdo tak daleko cestovat nemusí. Na naší výstavě v Ornamentální zahradě najdou návštěvníci stovky dýní, cuket a patisonů padesáti různých odrůd.  Na své si tedy přijde každý, kdo se rád nechává fascinovat a překvapovat tím, co pěstitelé a příroda společně dokážou,“ zve návštěvníky ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy Oldřich Vacek.

dynovy-podzim-012Výsledky své práce na Dýňovém podzimu představí odborníci z těchto institucí:
Česká zemědělská univerzita v Praze
– Demonstrační a výzkumná stanice Troja
– Centrum aplikovaného výzkumu zeleniny a speciálních plodin VÚRV v.v.i.
– Oddělení genetických zdrojů zelenin, léčivých rostlin a speciálních plodin, Olomouc – Holice
– Botanická zahrada hl. města Prahy

A kdy přijdou zbývající dýňové akce?

Dýňové hrátky – sobota 22. a neděle 23. října 2016 od 13 do 16 hodin
– Halloween – pondělí 31. 10. 2016 od 16 do 19 hodin
(podrobnosti o obou akcích přineseme v dalším článku)

dynovy-podzim-013