Víte to?

V Galerii Vltavín najdete v červnu zajímavá díla Otto Plachta

1. 6. 2015 Otto Placht 005

Známý český malíř s peruánskou inspirací Otto Placht vystavuje v červnu v Galerii Vltavín v centru Prahy. Cykly maleb a serigrafických tisků pocházejících z let 2014 a 2015 autor shrnul pod název RAO – prvek, který se objevuje v každém z prezentovaných děl. Výstava potrvá do 30. června 2015.

Samotná vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 2. června 2015 od 18 hodin. Od vernisáže pak bude otevřeno denně 10 – 12 a 13 – 18 hod. Galerii Vltavín najdete na adrese Masarykovo nábřeží 36, Praha 1.

Otto Placht 001Rao je pojem, který má kořeny v džungli…, v řeči Shipibo znamená rostlina, ale je přítomné i v duchovním světě tohoto amazonského indiánského kmene, u něhož Otto Placht od roku 1993 pobývá. Rao má mnoho významů – tvoří posvátný princip v obřadech domorodých peruánských vegetalistů, je to název pro mystickou rostlinu i pro rostlinu obecně, ale i označení její léčivé potence. Otto Placht její široký význam vykládá takto: „Rao je zářivě zelené, je to spirit fotosyntézy, spojuje světlo, slunce, vodu a zem v zeleném oku džungle. Snad se dá vysvětlit také přirovnáním: na západě jsme si zvykli užívat pojem flora, u peruánských domorodců jde ale ještě o něco víc. Rao je sám rostlinný život, není to suma rostlin rozdělená do řádů, druhů, čeledí a kdo ví, čeho ještě. Rao provazuje život v deštném pralese, Rao je příběh růstu rostlin, různorodosti, roztodivnosti tvarů, vznikajících z jediného principu, principu Rao.”

Různorodost tvarů v řádu rostlinného principu je i dobře patrným určujícím prvkem Plachtových maleb. V bohatě koloristicky pojednaných ornamentálních kompozicích jakoby autor pronikal do centra džungle. Reálná inspirace místní vegetací se propojuje s jeho imaginací do výsledných děl, v nichž je patrný odraz evropských kořenů (gestické exprese i surrealistické kresby) i exotického prostředí deštného pralesa. Na první pohled tak českému divákovi přináší neobvyklý svět plný netušených příběhů. Naznačují je i názvy vystavených maleb, které je pojí s postavami z mytologie kmene Shipibo. Na výstavě tak lze vidět malbu inspirovanou posvátným hadem Róninem, malbu Rónin Niró, jejíž název lze přeložit jako „hadí pach“ nebo malby, v nichž se objevuje Ní, označující strom i les, či fantom Yuruma. Vedle maleb jsou vystaveny i menší formáty domalovávaných sítotisků tištěných na plátno, které vznikají v autorově ateliéru na břehu jezera Yarinacocha.

Otto Placht 003OTTO PLACHT (1962) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (1982–1988). V letech 1990–1993 působil jako asistent v ateliéru malby prof. Jiřího Načeradského. Od roku 1993 střídavě pobývá v Čechách a v Peru, kde byl hostujícím profesorem na Escuela de Pintura Amazonica v Pucallpě. V roce 2006 založil výtvarný atelier na Universidad Nacional Intercultural de la Amazonia.