Touláme se

Výstava v přízemí Nové radnice odhaluje tajemství betlémské hvězdy

4. 12. 2016 za-tajemstvim-betlemske-hvezdy-001

Unikátní výstava „Za tajemstvím betlémské hvězdy“ je od začátku prosince k vidění v přízemí budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Výstavu pořádá Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy a veřejnost si ji může přijít prohlédnout ve všední dny až do 31. prosince 2016.

Na celkem patnácti panelech budou moci lidé sledovat pátrání po tom, co to vlastně byla betlémská hvězda, která měla zvěstovat příchod spasitele, a zda šlo o skutečné těleso, nebo pouze o symbol.

„Dnešním dnem začíná měsíc, který zakončíme u nás asi nejoblíbenějšími dny, svátky vánočními. Již po dva tisíce let je pro křesťanství betlémská hvězda posvátným symbolem zvěstování narození Ježíše Krista. Krásný příběh, který všichni známe, s sebou nese mnohá tajemství. A v dnešní moderní době, kdy znalosti kosmu výrazně pokročily, mnoho těchto záhad odkrývá svoji tvář, ale zároveň vytváří otázky nové. Výstava „Za tajemstvím betlémské hvězdy“ nám toto pátrání a odhalování zase o kousek přiblíží. Hlavní město Praha se snaží i v prostorách, jako je Nová radnice, podporovat kulturu a poznávání, proto budu rád, pokud výstavu navštíví co nejvíce lidí, rodin a dětí. Všechny také zvu, ať se vydají do Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a zde v tomto vzrušujícím pátrání a objevování pokračují,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

„V našem povědomí podoba Betlémské hvězdy splývá s podobou komety nad jesličkami. Máme mnoho důvodů se domnívat, že kometa nikdy Hvězdou nad Betlémem nebyla a být nemohla. Předně tehdy komety nebyly považovány za nebeské úkazy. Na nebi je přece všechno dokonalé a má svůj božský řád. A co je ještě důležitější, komety vždy zvěstovaly události neblahé, epidemie moru a cholery, války, povodně a jiná utrpení. Tato víra, nebo spíš pověra, přetrvávala po staletí,“ doplnil ředitel Planetária Praha Marcel Grün.

Zdroj: MHMP

za-tajemstvim-betlemske-hvezdy-002