Aktuálně

Začalo zimní období, na silnicích už můžete potkat i sypače

1. 11. 2016 dsc01271

Od 1. listopadu 2016 vstupuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) do další zimní sezóny. Ta skončí dle zákona až 31. 3. 2017. TSK připravila kompletní Plán zimní údržby komunikací (ZÚK), který jasně definuje postupy prací na komunikacích na celém území metropole.

Připraveny jsou plné sklady posypového materiálu, technika, i unikátní automatický protinámrazový systém. Praha má toto zřízení na sedmi místech a jeho úkolem je upozornit na možnost vzniku náledí a automaticky spustit postřik rizikových míst.

TSK má ve své správě 2293 kilometrů z 3963 kilometrů komunikací na celém území hlavního města. Zbylý počet komunikací, o délce 1670 km, spravují ostatní správci. V Praze jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií.

sul-posyp-zasoba-002Nejvýznamnější dopravní tepny jsou zařazeny do I. pořadí a TSK zde, ve smyslu zákona, zmírňuje následky a závady ve sjízdnosti do 4 hodin od výjezdu techniky. U páteřních komunikací, označených jako I.a pořadí, se doba zkracuje na 2 hodiny od výjezdu. Místní komunikace zařazené do II. a III. pořadí přicházejí na řadu až po ošetření nadřazených komunikací a to do 12 hodin a u komunikací III. pořadí platí, že se začíná po úklidu komunikací I. a II. pořadí nejpozději však do 48 hodin.

TSK rovněž zajišťuje úklid 306 hektarů chodníků a nejfrekventovanějších lokalit, důležitých pro chod metropole. Jedná se například o přístupové cesty ke zdravotnickým, sociálním a kulturním zařízením, ke stanicím metra, k vlakovým a autobusovým nádražím, schodům, lávkám, u zastávek veřejné hromadné dopravy či cest k objektům státní správy a samosprávy.

Zdroj: TSK